Övrig publikation

Effekter av stöd för ökad konkurrenskraft och företagsutveckling - en utvärdering av stöd inom Sveriges landsbygdsprogram 2014—2022


Författare: Anna Andersson  Martin Nordin 


I denna rapport utvärderas fyra företagsstöd i Sveriges landsbygdsprogram 2014—2022 som var inriktade på investeringar: investeringsstöd för ökad konkurrenskraft inom jordbruks-, trädgårds- och rennäringsföretag (stöd 4.1/2A), förädlingsstöd för kort livsmedelskedja och lokala marknader (stöd 4.2/3A), förädlingsstöd för att skapa nya jobb (stöd 4.2/6A) och investeringsstöd för att skapa nya jobb (stöd 6.4/6A).

Syftet med utvärderingen har varit att se i vilken utsträckning stöden har bidragit till ökad konkurrenskraft, sysselsättning och diversifiering hos företagen som fick ta del av stöden 2015—2021. Vi har använt statistiska metoder för att jämföra ekonomiska utfall för företag som har fått stöd kontra företag som inte har fått stöd. Analysen tar hänsyn till att stöd betalas ut vid olika tillfällen och till att det finns skillnader mellan företag som söker stöd och de som inte gör det.

Vi har undersökt om landsbygdsprogrammets investeringsstöd för ökad konkurrenskraft (4.1/2A) och förädlingsstöd för kort livsmedelskedja och lokala marknader (4.2/3A) har bidragit till ökad konkurrenskraft och tillväxt. Resultaten visar inga påvisbara effekter på företagens konkurrenskraft eller tillväxt.

Vi har också undersökt om förädlingsstöd för att skapa nya jobb (4.2/6A) och investeringsstöd för att skapa nya jobb (6.4/6A) har lett till ökad sysselsättning och diversifiering. Resultaten visar inga påvisbara effekter på sysselsättningen sett till antalet anställda. Investeringsstödet har dock haft små positiva effekter på diversifiering i företagen som har fått stöd.

Rapporten är skriven på uppdrag av Jordbruksverket.


Liknande publikationer


2025-06-24
AgriFood Fokus 2025:5
Handelskrig med USA - så påverkas jordbruksmarknaden i EU
2025-04-11
AgriFood Fokus 2025:2
Jordbruksavdrag och bränsleskatt - så påverkas konkurrenskraft och miljö
2025-03-04
AgriFood-Fokus 2025:1
Hur upplevs innovationsfrämjande styrmedel av jordbrukare?